Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie spółki z GPW warto mieć w portfelu w 2022 roku

12 stycznia 2022 | Raporty RZ | Przemysław Tychmanowicz
Rok 2021 był dla giełdy bardzo udany. W nowy rok inwestorzy weszli z dużymi obawami
źródło: bloomberg
Rok 2021 był dla giełdy bardzo udany. W nowy rok inwestorzy weszli z dużymi obawami

GIEŁDA | Banki, firmy surowcowe, być może energetyczne, z branży konsumenckiej są najczęściej wskazywane przez ekspertów

Chociaż ostatnie tygodnie 2021 r. na światowych giełdach stały pod znakiem niepewności, i tak zakończony niedawno rok wielu inwestorów z pewnością zaliczy do udanych. Na warszawskim parkiecie indeks szerokiego rynku WIG (obejmuje wszystkie spółki) zyskał 21,5 proc. Wskaźnik grupujący największe spółki WIG20 wzrósł o 14,2 proc., indeks średnich firm mWIG40 – aż o 33 proc., zaś wskaźnik małych spółek sWIG80 – o 24 proc.

Eksperci są zgodni, że o powtórzenie takich wyników w 2022 r. będzie bardzo trudno. Wskazują także, że to, co się działo w listopadzie i grudniu, kiedy na GPW dominował spadek indeksów, może być przedsmakiem tego, co nas czeka w rozpoczętym roku. Elementów ryzyka jest co najmniej kilka.

Świat cały czas zmaga się z koronawirusem i jego kolejnymi odmianami, a końca tej walki nadal nie widać. Banki centralne, w tym także Rada Polityki Pieniężnej, podwyższają stopy procentowe, by walczyć z szalejącą inflacją. Z perspektywy całego rynku kapitałowego nie jest to najlepsza wiadomość. A przecież listę potencjalnych zagrożeń można wydłużyć chociażby o problemy geopolityczne czy kwestie związane z kondycją sektora nieruchomości w Chinach.

Eksperci podkreślają jednak, że zagrożenia te nie powinny zniechęcać do inwestowania na giełdzie. Kluczem do sukcesu powinna być odpowiednia selekcja spółek.

Różne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament