Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budżet na rok 2022 już nadaje się do nowelizacji

12 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Kazimierz Kleina, Ludwik Kotecki

Konieczne jest przywrócenie budżetowi państwa odpowiedniej rangi związanej z jego szczególnym charakterem i centralną pozycją w systemie finansów publicznych.

 

Prace nad budżetem państwa na 2022 r. dobiegają w Senacie końca. Jego analiza pozwala na sformułowanie kilku bardzo ważnych wniosków dotyczących istoty tego dokumentu i koniecznych działań, włącznie z potrzebą przygotowania nowelizacji budżetu.

Po pierwsze, makroekonomiczne założenia i wskaźniki służące konstrukcji budżetu na ten rok od kilku miesięcy są nieaktualne, i to w stopniu bardzo dużym. Nie mamy tu problemu niewielkich odchyleń prognoz od wskaźników budżetowych, co w przypadku prognozowania ma zawsze miejsce. Mamy zupełnie odmienny obraz gospodarki niż ten, który Ministerstwo Finansów przyjęło jak podstawę konstrukcji budżetu na 2022 r.

Dotyczy to zwłaszcza inflacji, stóp procentowych, kursu walutowego, ale też tempa i struktury wzrostu gospodarczego. To wskaźniki podstawowe dla budżetu państwa. Ich inny kształt ma bardzo duży wpływ zarówno na jego dochody, jak i wydatki. Należałoby zatem urealnić wielkości budżetowe w oparciu o aktualne prognozy. Inflacja dziś jest szacowana na 7–8 proc. średniorocznie, podczas gdy w budżecie na ten rok przyjęto 3,3 proc. Podobnie z innymi wskaźnikami.

Po drugie, polityka budżetowa stała się ponownie procykliczna i proinflacyjna. Udział wydatków rozwojowych i inwestycji spada (maleje stopa inwestycji). Efekt takiej polityki makroekonomicznej nie poprawia konkurencyjności gospodarki i przerzuca ciężar...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament