Jak zaksięgować koszty wydziałowe
Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. Poniesione wydatki trzeba odpowiednio rozliczyć w księgach rachunkowych.
Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednich zalicza się zmienne pośrednie koszty produkcji oraz tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.
Za normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych uznaje się przeciętną, zgodną z oczekiwaniami w typowych warunkach, wielkość produkcji za daną liczbę okresów lub sezonów, przy uwzględnieniu planowych remontów. Podmioty, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwie z następujących trzech wielkości:
- 25,5 mln zł (w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego),
- 51 mln zł (w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy),
- 50 osób (w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty)
mogą przy obliczaniu kosztu wytworzenia produktu doliczyć do kosztów bezpośrednich koszty pośrednie związane z wytworzeniem tego produktu, niezależnie od poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych. Ustalony w ten sposób koszt wytworzenia nie może być wyższy od możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
KRS 13
W myśl Krajowego Standardu Rachunkowości nr 13 „Koszt wytworzenia jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta