Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uprawnienie, dostęp i jawność działania urzędów

12 stycznia 2022 | Administracja | Magdalena Kuchnio

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej może objąć wprawdzie informacje proste, które są w posiadaniu administracji, ale rozmiar i zakres żądanej informacji przesądza o tym, że w istocie jest to żądanie informacji przetworzonej.

Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w ustawie z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU z 2020 r., poz. 2176 t.j.; dalej: udip) (art. 1 ust. 1 udip).

Sfera faktów

Definicja informacji publicznej jest pojęciem niedookreślonym. Na gruncie powyższego przepisu za informację publiczną należy uznać każdą wiadomość wytworzoną przez szeroko rozumiane władze publiczne, jak również inne podmioty sprawujące funkcje publiczne w zakresie wykonywania przez nie zadań władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym lub mieniem Skarbu Państwa.

Informacja publiczna to informacja dotycząca sfery faktów. Charakter informacji publicznej mają również informacje niewytworzone przez wskazane podmioty, ale się do nich odnoszące. Informacją publiczną jest zatem treść wszelkiego rodzaju dokumentów, nie tylko bezpośrednio zredagowanych i wytworzonych przez wskazany podmiot.

Przymiot taki posiada również treść dokumentów, których podmiot używa do zrealizowania powierzonych mu prawem zadań. Charakter publiczny trzeba zatem przypisać tym informacjom, które odnoszą się do publicznej sfery działalności. O zakwalifikowaniu określonej informacji jako podlegającej udostępnieniu w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej decyduje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament