Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można obcinać odliczenia przez naciąganie przepisów

12 stycznia 2022 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

W przychodach instytucji kultury nie są ujmowane wszelkie dotacje, a jedynie te na cele związane z bieżącą działalnością.

W styczniu 2021 r. zespół instytucji kultury wystąpił o interpretację ustawy o VAT. Wyjaśnił, że jest gminną jednostką gminną utworzoną i działającą na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz uchwały rady. W przeważającej mierze jej działalność obejmuje realizację zadań statutowych w zakresie kultury. Jednostka podkreśliła, że czynności te są co do zasady wykonywane nieodpłatnie, ponieważ są finansowane ze środków budżetowych. W ten sposób gmina pośrednio realizuje zadania własne.

Jednak jako podatnik VAT wykonuje też czynności odpłatne mieszczące się w pojęciu działalności gospodarczej. Są one opodatkowane zarówno stawkami podatku, jak również korzystają ze zwolnień z VAT.

Wątpliwości jednostki miały związek z wyrokiem NSA, który potwierdził, że dotacji o charakterze inwestycyjnym nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu prewspółczynnika tj. nie jest ona ujmowana w mianowniku i tym samym nie powoduje zmniejszenia odliczenia. Instytucja tłumaczyła jednak, że korzystny wyrok zapadł dopiero w 2019 r., a wcześniej konieczne było dokonywanie bieżących rozliczeń. Z ostrożności więc stosowała stanowisko niekorzystne dla siebie. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament