Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

0 proc. VAT dla części spedycji międzynarodowej

12 stycznia 2022 | Rachunkowość

Do zastosowania preferencyjnej stawki w przypadku transportu towarów importowanych podatnik obowiązany jest posiadać oprócz dowodu świadczenia usług również dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Kamila Gancarz konsultant podatkowy TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp. K. 

 

Niedawny wyrok NSA wskazuje, jaką stawkę VAT należy zastosować, gdy tylko część wartości usługi spedycyjnej została wykazana w dokumencie celno-skarbowym.

Transport międzynarodowy

Stawka VAT na usługi transportowe towarów może się różnić i zależy od rodzaju wykonywanego transportu. Jeśli jest to transport międzynarodowy, wówczas istnieje możliwość zastosowania stawki VAT O proc. gdy podatnik dysponuje wymaganym przez przepisy dowodem świadczenia tych usług.

Podstawowymi dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora między innymi list przewozowy lub dokument spedytorski z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).

Co ważne, w przypadku towarów importowanych, należy także dysponować dokumentem potwierdzonym przez urząd celno-skarbowy, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

O zaliczeniu konkretnej usługi do kategorii usług transportu międzynarodowego decyduje zarówno terytorium państw, przez które przebiega trasa przejazdu, rodzaj środka transportu, jak i to,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament