Do obniżenia ceny wystarczy oświadczenie zamawiającego
Nawet jeżeli np. w ogłoszeniu o zamówieniu nie przewidziano uprawnienia do obniżenia ceny, to wynika ono bezpośrednio z kodeksu cywilnego i może dotknąć każdego wykonawcy wadliwie realizującego zamówienie.
Obniżenie ceny w ramach rękojmi w kontekście reżimu zmian umowy o zamówienie publiczne to kwestia, która dotyczy interesującego i doniosłego dla praktyki problemu realizacji przez zamawiającego uprawnienia do obniżenia ceny z powodu wady fizycznej rzeczy. Uprawnienie to może być realizowane w licznych umowach o zamówienia publiczne, do których znajdą zastosowanie przepisy o rękojmi przy sprzedaży, a więc przede wszystkim w zamówieniach na dostawy i roboty budowlane.
Drugi poziom
Przede wszystkim obniżenie ceny może nastąpić, jeżeli rzecz dostarczona zamawiającemu była dotknięta wadą (nawet nieistotną), czyli – co do zasady – jeżeli sprzedana rzecz była niezgodna z umową o zamówienie publiczne, a przede wszystkim opisem przedmiotu zamówienia. Obniżenie ceny z tytułu wady rzeczy kwalifikuje się do uprawnień tzw. drugiego poziomu. Zamawiający może bowiem po nie sięgnąć, jeżeli nie doszło do zrealizowania innych jego uprawnień. Mianowicie, jeżeli rzecz sprzedana jest dotknięta wadą, zamawiający może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny, chyba że wykonawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla zamawiającego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Natomiast jeżeli wykonawca już raz wymieniał lub naprawiał rzecz albo gdy nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany lub naprawy, to nie może zapobiec oświadczeniu o obniżeniu ceny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta