Jak wycenić i wykazać w sprawozdaniu koszty prac rozwojowych
Wciąż postępujące procesy globalizacji stawiają dziś wiele wyzwań przed przedsiębiorstwami. Silna konkurencja i dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe sprawiają, że wiele firm bezustannie musi się dostosowywać i nadążać za otoczeniem. Dlatego spółki często decydują się na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w swojej branży, co wiąże się z poniesieniem swego rodzaju kosztów.
Jednoznacznej definicji prac rozwojowych ustawa o rachunkowości nie formułuje. Na podstawie przepisów określić można jedynie, że koszty zakończonych prac rozwojowych należy zaliczać do wartości niematerialnych i prawnych. W ustawie o rachunkowości (dalej: uor) wskazuje na to art. 3 ust. 1 pkt 14, według którego wartości niematerialne i prawne to nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:
a) autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,
b) prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,
c) know-how.
W przypadku wartości niematerialnych i prawnych oddanych do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, wartości niematerialne i prawne zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy, zgodnie z warunkami określonymi w art. 3 ust. 4 uor. Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się również nabytą wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych.
Kategorie wydatków
W kwestii rodzajów wydatków, które można skategoryzować jako koszty prac rozwojowych, powstał katalog kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta