Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wynajmujący mieszkania będą dopłacać do interesu

12 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Aneta Gawrońska
Masowych wyprzedaży lokali kupowanych  na kredyt  nie będzie – przewidują eksperci T
źródło: Shutterstock
Masowych wyprzedaży lokali kupowanych na kredyt nie będzie – przewidują eksperci T

Coraz wyższe stopy procentowe to coraz droższe kredyty hipoteczne. Czynsz za wynajmowane mieszkanie może nie wystarczyć na spłatę raty. Co zrobią inwestorzy?

 

Na kolejną podwyżkę stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się na początku stycznia. Stopa referencyjna wzrosła do 2,25 proc. Jak to wpłynie na kredyty hipoteczne i najem?

Anton Bubiel, dyrektor operacyjny w SonarHome.pl i prezes Rentier.io, zwraca uwagę, że wysokość rat w przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem nie zależy bezpośrednio od stóp referencyjnych ustalanych przez RPP, ale od poziomu WIBOR 3M lub WIBOR 6M, czyli stóp procentowych, po jakich banki udzielają pożyczek innym bankom.

– Ma to istotne znaczenie w kontekście różnic pomiędzy wysokością stopy referencyjnej a WIBOR-ami – wyjaśnia. – Po poprzedniej podwyżce stopy procentowej do 1,75 proc. w grudniu ub.r. WIBOR 3M odreagował dużo wyższym wzrostem do poziomu 2,59 proc., a WIBOR 6M aż do 2,90 proc. na dzień 4 stycznia, czyli jeszcze przed kolejną podwyżką. Jeżeli styczniowa decyzja RPP spowoduje podobną reakcję WIBOR-u, to niewykluczone, że banki niebawem wyślą do kredytobiorców aktualizację harmonogramów z WIBOR-em 2,75–3,25 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament