Ważne, na co rodzic wydał świadczenie wychowawcze
Jeśli pieniądze zostały spożytkowane na zaspokojenie potrzeb dzieci, na które je przyznano, to żądanie zwrotu 500+ byłoby nie do pogodzenia z jego celem.
Uchylenie decyzji nie uprawnia do automatycznego uznania świadczeń za nienależnie pobrane. Najpierw trzeba ocenić, czy wypłacone środki zostały wykorzystane zgodnie z celem wsparcia. Takie jest sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
Po połowie
Rozpatrywana sprawa dotyczyła matki, która otrzymywała pełne świadczenie wychowawcze, mimo że sąd rodzinny jeszcze przed przyznaniem jej przez gminę 500+ orzekł o opiece naprzemiennej nad dziećmi. Kobieta sama poinformowała gminę o formie sprawowania pieczy. Ale zbyt późno – gmina już wypłaciła jej 500+ za pięć miesięcy. W konsekwencji organ ustalił, że połowa pobranej kwoty (3750 zł) to świadczenie nienależnie pobrane.
Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 2a ustawy po pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców, kwotę świadczenia wychowawczego ustala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta