Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważne, na co rodzic wydał świadczenie wychowawcze

12 stycznia 2022 | Administracja | Katarzyna Wójcik

Jeśli pieniądze zostały spożytkowane na zaspokojenie potrzeb dzieci, na które je przyznano, to żądanie zwrotu 500+ byłoby nie do pogodzenia z jego celem.

Uchylenie decyzji nie uprawnia do automatycznego uznania świadczeń za nienależnie pobrane. Najpierw trzeba ocenić, czy wypłacone środki zostały wykorzystane zgodnie z celem wsparcia. Takie jest sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Po połowie

Rozpatrywana sprawa dotyczyła matki, która otrzymywała pełne świadczenie wychowawcze, mimo że sąd rodzinny jeszcze przed przyznaniem jej przez gminę 500+ orzekł o opiece naprzemiennej nad dziećmi. Kobieta sama poinformowała gminę o formie sprawowania pieczy. Ale zbyt późno – gmina już wypłaciła jej 500+ za pięć miesięcy. W konsekwencji organ ustalił, że połowa pobranej kwoty (3750 zł) to świadczenie nienależnie pobrane.

Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 2a ustawy po pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców, kwotę świadczenia wychowawczego ustala...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament