Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudniej będzie ocenić efektywność partnerstwa

12 stycznia 2022 | Administracja | Piotr Aleksiejuk Mateusz Majewski

Możliwość kwalifikacji spółek gminnych czy użyteczności publicznej jako zobowiązanych do zapłaty podatku minimalnego nie uderzy bezpośrednio w inwestycje PPP.

Samorządy podliczają, ile stracą na podatkowych zmianach z Polskiego Ładu. Czy to prawda, że jednym z problemów może okazać się również nowy podatek minimalny, który rykoszetem uderzy w inwestycje realizowane na bazie partnerstwa publiczno-prywatnego, tzw. PPP?

Nowy rok niesie za sobą wyjątkowo dużo zmian na gruncie podatkowym. Wprowadzane przepisy w ramach projektu tzw. „Polskiego Ładu" odbiją się rykoszetem w zasadzie na każdej grupie społecznej. Rozwiązania, na które musimy się przygotować od nowego roku dotyczą zarówno przedsiębiorców, osób fizycznych, jak i samorządów. Aktualnie samorządy wciąż liczą i kalkulują, jak potoczą się losy samorządowych budżetów w kolejnych latach, uwzględniając wprowadzane zmiany w przepisach.

Przedstawiciele miast nie kryją swojego zaniepokojenia sytuacją, zważywszy na fakt, że proponowane rekompensaty i dofinansowania mają być jednorazowym zasileniem i nie za wiele wnoszą w perspektywie przyszłych strategii budżetowych. Ministerstwo Finansów wskazuje, że dzięki wypracowanym przez prawodawcę rozwiązaniom, żaden z samorządów nie będzie stratny w kolejnym 2022 roku, jednakże nie ma długoletnich prognoz.

Nowa danina

Minimalny podatek dochodowy zaczyna obowiązywać na podstawie nowo wprowadzonego do ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament