Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensje liczymy po nowemu i staremu, wybieramy wyższe

12 stycznia 2022 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Firmy powinny tak obliczyć wynagrodzenia pracowników, aby nie tracili na Polskim Ładzie.

Ministerstwo Finansów wydało wytyczne w sprawie rozporządzenia, które zmieniło określone w Polskim Ładzie zasady liczenia pracowniczych pensji. Wyjaśnia, co mają zrobić pracodawcy, i nie pozostawia złudzeń, że muszą dwa razy przeliczać wynagrodzenia.

Chodzi o osoby zarabiające do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Miały na Polskim Ładzie nie stracić. A ci, którzy mają do 5,7 tys. zł, wręcz zyskać. Po pierwszych styczniowych wypłatach okazało się jednak, że część z tych osób dostała na rękę mniej niż wcześniej. Minister finansów w ekspresowym tempie wydał rozporządzenie, które ma te różnice wyrównać. I przygotował wytyczne dla pracodawców.

Wielka buchalteria

Co mają zrobić? Najpierw rozliczyć pensję według Polskiego Ładu. Od przychodu odjąć koszty, następnie odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne. Potem zastosować ulgę dla klasy średniej. Pod warunkiem, że przychody pracownika mieszczą się w limicie. Jakim? Od 5701 zł do 11 141 zł miesięcznie. Ministerstwo przestrzega, że pracodawca musi też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament