Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowe metry do pokonania pieszo nie dają legitymacji skargowej

12 stycznia 2022 | Administracja | Aleksandra Tarka

Mieszkaniec nie zaskarży uchwały, z której wynika m.in. nowa lokalizacja przystanku tramwajowego.

Zasadniczo każdy mieszkaniec ma prawo kwestionować uchwały czy zarządzenia samorządów do sądu administracyjnego. Ale żeby zaskarżyć to, co uchwalą radni, trzeba wykazać, że te regulacje naruszają interes prawny lub uprawnienie skarżącego. A nie zawsze jest to takie oczywiste, a już na pewno nie wystarczy sam interes faktyczny. Przypomniał o tym w postanowieniu z 19 listopada 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny.

Nowe plany

Sprawa dotyczyła uchwały rady miasta o przyjęciu planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Uchwała miała związek z porozumieniem miasta i gmin sąsiednich w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego. Przyjęte tam rozwiązania nie spodobały się jednej z mieszkanek miasta. Kobieta zaskarżyła uchwałę podając, że uchwalenie aktu prawa miejscowego, dotyczącego m. in. budowy linii tramwajowej w bliskiej okolicy miejsca jej zamieszkania, doprowadziło do pogorszenia się jej możliwości sprawnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament