Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrata wartości aktywów

12 stycznia 2022 | Rachunkowość | Edyta Kalińska

Przełom roku to dla większości przedsiębiorstw koniec okresu rachunkowego i podatkowego. Jest to okres rozpoczynający proces zamykania ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych, okres podsumowań i oceny, czy aktywa które są ujęte w księgach i mają być zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym mają prawidłową wartość, czy nie wystąpiły okoliczności wskazujące na utratę ich wartości.

 

Światowa pandemia mocno wpłynęła na krajobraz biznesowy i spowodowała istotne zmiany w sposobie prowadzenia działalności. Zmiany te związane są z podwyższonym ryzykiem utraty wartości aktywów, szczególnie w tych branżach, na które pandemia wywarła największy wpływ. Dodatkowo pandemia i jej pośrednie skutki takie jak inflacja czy problemy z łańcuchami dostaw i cenami materiałów, zwiększyła niepewność dotyczącą prognozowania przyszłości.

W zmieniającym się dynamicznie otoczeniu gospodarczym niezwykle trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądać sytuacja w poszczególnych branżach i przedsiębiorcach w perspektywie roku a jeszcze trudniej jest sporządzić rzetelne plany wieloletnie a to długoterminowe prognozy przyszłych przepływów pieniężnych istotnie wpływają na wyniki testów na utratę wartości aktywów.

Regulacje w ustawie o rachunkowości

Definicja aktywów zawarta w art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wskazuje wyraźnie powiązanie między wartością aktywów a wpływem korzyści ekonomicznych w przyszłości. Zgodnie z ustawą o rachunkowości aktywa to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

Artykuł 7 uor opisujący zasady wyceny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament