Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ignorowanie ESG to zła strategia

12 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
Trwająca pandemia jest katalizatorem wzrostu znaczenia czynników ESG w biznesie
źródło: Shutterstock
Trwająca pandemia jest katalizatorem wzrostu znaczenia czynników ESG w biznesie

Aż trzy czwarte inwestorów instytucjonalnych twierdzi, że może wyjść z inwestycji w przedsiębiorstwa, które nie respektują czynników związanych ze zrównoważonym rozwojem. Takie firmy nie dostaną też kredytu.

 

Aż 90 proc. podmiotów ankietowanych przez EY twierdzi, że od czasu wybuchu pandemii przykłada coraz większą wagę do kwestii ESG, czyli klimatycznych (environmental), społecznych (social) i związanych z ładem korporacyjnym (corporate governance). Stają się one jednym z najważniejszych elementów branych pod uwagę podczas budowania strategii inwestycyjnej. Z kolei 74 proc. respondentów jest nawet skłonnych wyjść z inwestycji, jeśli dane przedsiębiorstwo ma słabe wyniki związane z ESG.

Szanse i ryzyka

Rośnie odsetek inwestorów stosujących rygorystyczne podejście do oceny publikowanych informacji niefinansowych: w 2021 r. takie podejście miało 78 proc. z nich, podczas gdy trzy lata wcześniej tylko 32 proc. Jednocześnie połowa respondentów szóstej edycji globalnego badania inwestorów instytucjonalnych EY („Is your ESG data unlocking long-term value?") wskazuje na częsty brak dostępu do informacji wskazujących na tworzenie przez przedsiębiorstwa wartości długoterminowej.

– Musimy pamiętać, że ESG obejmuje także wymiar społeczny oraz ładu korporacyjnego. A spójność działań we wszystkich wymiarach może istotnie podnieść ocenę przez interesariuszy, w tym inwestorów – podkreśla Marcin Witkowski,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament