Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedawnienie zobowiązania do zwrotu środków unijnych

25 lutego 2022 | Biznes w czasie pandemii | Tomasz Picheta

Skutkiem stwierdzenia nieprawidłowości w projekcie realizowanym ze środków unijnych jest zwykle wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie zwrotu dofinansowania. Nierzadko postępowania takie dotyczą projektów zrealizowanych i zakończonych przed wieloma laty. Warto się zastanowić, czy prawo instytucji zarządzających do żądania zwrotu środków nie uległo przedawnieniu.

Ustawą z 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw, do ustawy o finansach publicznych dodany został artykuł 66a. W przepisie tym określono termin przedawnienia dla należności z tytułu zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz innych należności związanych z realizacją projektów finansowanych z udziałem tych środków, a także odsetek od tych środków i od tych należności. Regulacja ta obowiązuje od 2 września 2017 r.

Termin przedawnienia w polskiej ustawie…

Dodanie powyższego przepisu spowodowało, iż w zakresie terminów przedawnienia zobowiązań dotyczących zwrotu środków unijnych, w sposób jednoznaczny wykluczona została możliwość stosowania przepisów Ordynacji podatkowej. Do czasu wejścia w życie przedmiotowej regulacji, możliwość stosowania tej ustawy podatkowej wielokrotnie, choć najczęściej ze słabym skutkiem, próbowano uzasadniać odesłaniem do tej ustawy zawartym w art. 67 ustawy o finansach publicznych.

Zasadą ustanowioną w artykule 66a ustawy o finansach publicznych (dalej u.f.p) jest obowiązywanie 5-letniego terminu przedawnienia dla należności z tytułu zwrotu dofinansowania,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12201

Wydanie: 12201

Spis treści

Monitor Biznesu + Komunikaty

Zamów abonament