Holdingowa czy inwestycyjna
Decyzja co do wyboru formy spółki będzie należała do konkretnego podatnika i jego oceny konkretnych korzyści i wad.
Zwolnienie podatkowe dla spółki holdingowej to jedno z wielu nowych rozwiązań wprowadzonych w 2022 roku przez pakiet legislacyjny zwany Polskim Ładem. Naczelną idea powołania instytucji spółki holdingowej w prawie podatkowym jest zapewnienie przedsiębiorcom – podatnikom CIT – kolejnej alternatywy w obszarze zwolnień z podatku od otrzymywanej dywidendy oraz z podatku przy zbywaniu akcji i udziałów. Niewątpliwie w tym obszarze zwolnień funkcjonują już od kilku lat konkurencyjne rozwiązana, chociażby takie jak zwolnienie dla alternatywnych spółek inwestycyjnych czy zwolnienie dywidendowe z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mające swoje źródło w regulacjach dyrektyw europejskich. Dlatego też warto porównać cechy poszczególnych rozwiązań w celu wyboru optymalnego modelu.
Zakres Zwolnienia
Po lekturze przepisów można stwierdzić, iż niektóre szczegóły warunków zwolnienia dla spółek holdingowych wymagać będą interpretacji przez praktykę orzeczniczą, gdyż już w tej chwili budzą wątpliwości. Zasadniczo jednak spółki holdingowe – po spełnieniu określonych warunków – mogą liczyć na zwolnienie z opodatkowania w odniesieniu do 95 proc. otrzymywanych od spółek zależnych dywidend oraz na całkowite zwolnienie z opodatkowania zbycia udziałów lub akcji w spółkach zależnych. O powstaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta