Nie ma rynku online bez magazynów
Firmy z e-commerce w dużej części odpowiadają za ogromny rozwój tego sektora rynku nieruchomości. Oczekują także innowacyjnych rozwiązań.
Rok 2021 był dla sektora logistyczno-magazynowego rekordowy. – I to pomimo trudnego otoczenia społeczno-gospodarczego – podkreśla Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE. – Zamykając III kwartał 2021 r., mieliśmy w sumie 5 mln mkw. wynajętej powierzchni, czyli o niemal 30 proc. więcej niż rok wcześniej – dodaje. Jak mówi, rekordowo dużo powierzchni było też w budowie, bo 3,7 mln mkw. – Pustostanów było za to mało. W całej Polsce ich poziom utrzymywał się poniżej 5 proc. i to w warunkach, w których aż 40 proc. rozpoczynanych inwestycji to budowy spekulacyjne. Podobnej dynamiki wzrostu spodziewam się w tym roku. Motorem napędowym sektora pozostanie rozwój e-commerce. Najemcy mogą się jednak spodziewać wzrostu stawek czynszu – dodaje Hryniewska.
E-handel dominuje
Dominującymi pod względem podaży rynkami magazynowymi w Polsce są niezmiennie Warszawa (trzy strefy), Górny Śląsk oraz centralna Polska, gdzie na koniec 2021 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej ukształtowały się na poziomach odpowiednio: 5,2 mln mkw., 4,3 mln mkw. oraz 3,5 mln mkw.
W całym roku 2021 deweloperzy ukończyli inwestycje o łącznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta