Pięć wyspecjalizowanych sądów
Uprawnieni mogą skorzystać z narzędzi procesowych wspierających ochronę własności intelektualnej przed sądem
Sądy własności intelektualnej działają już od ponad roku w pięciu polskich miastach, rozstrzygając spory związane z prawami własności intelektualnej. Przepisy prawa oferują przy tym narzędzia procesowe, które mają wspomóc uprawnionych w walce z naruszeniami.
W kilku miastach
Wyspecjalizowane sądy własności intelektualnej to po prostu odrębne wydziały w istniejących już pięciu sądach okręgowych: w Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Katowicach i Poznaniu. Sądy te mają wyłączną właściwość w sprawach własności intelektualnej. Jeśli więc sprawa dotyczy praw własności przemysłowej (patentów, wzorów użytkowych lub przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych), praw autorskich, innych praw na dobrach niematerialnych (np. baz danych), nieuczciwej konkurencji, a w pewnych wypadkach również dóbr osobistych, to powinna zostać rozstrzygnięta właśnie przez jeden z tych sądów.
Pomocnicze środki procesowe
Przepisy w sprawach własności intelektualnej umożliwiają skorzystanie z pomocniczych środków procesowych, tj. z wniosków o:
∑ zabezpieczenie środka dowodowego,
∑ wyjawienie lub wydanie środka dowodowego,
∑ wezwanie do udzielenia informacji.
Środki procesowe dostępne w sprawach własności intelektualnej zmierzają do zniwelowania asymetrii w dostępie do informacji i dowodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta