Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka NFT a prawo własności intelektualnej

25 lutego 2022 | Biznes w czasie pandemii | Piotr Rafalski

Nabywca dzieła w formie NFT jest właścicielem tylko konkretnego egzemplarza w zapisie cyfrowym. Aby wraz z tokenem nabyć prawa autorskie do utworu w jakimkolwiek zakresie, musi on zawrzeć z jego twórcą umowę przeniesienia majątkowych praw autorskich w formie pisemnej z jasnym wskazaniem pól eksploatacji, na jakich są one przenoszone na nabywcę.

Sztuka NFT (Non-Fungible Token) osiągnęła w ostatnim czasie wielką popularność. W jej promocje włączyły się światowe gwiazdy jak i rodzimi celebryci np. Jimmi Fallon (amerykański komik prowadzący popularny talk-show), Stephan Curry (koszykarz NBA), Krzysztof Gonciarz (youtuber, influencer) czy Magdalena Gessler (restauratorka i gwiazda programów telewizyjnych). Dwaj pierwsi należą do elitarnego klubu Bored Ape Yacht Club NFT, natomiast polscy celebryci są twarzami Fancy Bears Metaverse. Ceny sztuki NFT osiągają wartość nawet kilkunastu milionów dolarów. Twórcy „wymyślnych niedźwiadków”, twierdzą że sprzedaż NFT przyniosła im ponad 19 mln złotych zarobku. W najpopularniejszym marketplace NFT, OpenSea dokonano w 2021 roku transakcji o wartości ponad 14 miliardów dolarów. Czym jest sztuka w formie NFT i jakie prawa nabywca otrzymuje wraz z tokenem?

Czym jest NFT?

NFT to token niewymienny (niepodzielny) stanowiący zapis transakcji. Innymi słowy jest to rodzaj kryptograficznego certyfikatu posiadania pewnego dobra niematerialnego opatrzony unikalnym identyfikatorem. Każdy NFT posiada indywidualny charakter i jest niepowtarzalny. Unikatowość NFT powoduje, że każdy token przedstawia inną wartość. Najczęściej powiązanie pomiędzy NFT a konkretnym dobrem wyrażone jest w adresie URL. Za technologię NFT odpowiadają łańcuchy blockchain, które poświadczają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12201

Wydanie: 12201

Spis treści

Monitor Biznesu + Komunikaty

Zamów abonament