Jak prawidłowo nabyć znak towarowy?
Przed nabyciem znaku towarowego warto sprawdzić, czy zbywca ma do niego pełne prawa.
Nabycie znaku towarowego to nie tylko zawarcie ważnej umowy ze zbywcą. Transakcja powinna być odpowiednio przygotowana, a umowa dostosowana do statusu znaku towarowego oraz jego rodzaju i wartości. Podjęcie kilku działań poprzedzających nabycie znaku towarowego może zaoszczędzić nabywcy w przyszłości przykrych niespodzianek związanych z nieprawidłowym nabyciem praw do znaku.
Status prawny
Przed przystąpieniem do transakcji niezwykle ważne jest sprawdzenie statusu prawnego znaku towarowego. Mowa tutaj przede wszystkim o zweryfikowaniu, czy zbywcy rzeczywiście przysługują wszystkie prawa do niego. Mowa zarówno o prawach do samego znaku towarowego, jak również – w przypadku znaku graficznego – prawa autorskie do jego grafiki. Dotyczy to także czcionek użytych w znaku, które niezwykle często pochodzą z banków czcionek. Tymczasem regulaminy takich banków zazwyczaj nie pozwalają na używanie licencjonowanych czcionek w znakach towarowych.
Jeśli transakcja obejmuje znak graficzny, warto dodatkowo sprawdzić, kto dany znak stworzył i czy na pewno prawa autorskie do znaku zostały prawidłowo nabyte przez zbywcę (czy został udokumentowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta