Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w planowaniu przestrzennym. Czy to będzie kolejny nowy ład?

25 lutego 2022 | Biznes w czasie pandemii | Marcin Gralewski Barbara Pancer
Fot. Fotorzepa
źródło: Rzeczpospolita
Fot. Fotorzepa

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami renta planistyczna należna będzie, co do zasady zawsze, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zostanie uchwalony. Wiele osób, często nieświadomych zmian planów, może być więc zmuszonych niespodziewanie zapłacić znaczące kwoty.

W styczniu 2022 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło długo oczekiwany projekt nowelizacji ustawy z dnia 23 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym („Ustawa”) („Projekt”). Mimo, że prace legislacyjne nad Projektem dopiero ruszają i na finalny kształt proponowanych zmian przyjdzie jeszcze poczekać, należy podjąć próbę analizy najważniejszych planowanych zmian w celu odpowiedzi na pytanie czy Projekt stanowi odpowiedź na pojawiające się w środowisku postulaty uporządkowania ładu planistycznego oraz określenia zasad lokalizacji nowych inwestycji, czy też może stanie się kolejną barierą utrudniającą prowadzenie inwestycji w Polsce.

Plan ogólny gminy

Najważniejszą proponowaną zmianą wydaje się wprowadzenie nowego aktu planistycznego tzw. planu ogólnego gminy („POG”), który swoim zasięgiem obejmować ma obszar całej gminy i który zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego („Studium”).

WAŻNE!

Zgodnie z Projektem, POG ma być aktem o relatywnie zwięzłej formie

i niewielkiej liczbie ustaleń, przy czym jednocześnie zmieni się jego status, gdyż (w przeciwieństwie do Studium) POG ma być aktem prawa miejscowego i jego postanowienia będą wiązać organy gmin przy ustalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy – tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12201

Wydanie: 12201

Spis treści

Monitor Biznesu + Komunikaty

Zamów abonament