Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważna dobra wola pracodawców i zaangażowanie zespołu

25 lutego 2022 | CSR- Pomagamy! | Agnieszka Usiarczyk
shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
shutterstock

Jednym z narzędzi społecznej odpowiedzialności biznesu jest wolontariat pracowniczy. Zainteresowanie nim w Polsce stale rośnie, na znaczeniu zyskał w ostatnim czasie m.in. e-wolontariat. By tych działań było więcej, powstają nowe metody jego wspierania i rozwijania dostępne dla przedsiębiorców i pracowników firm.

Wolontariat pracowniczy to dobrowolna bezpłatna praca na rzecz innych, świadczona przez pracowników i wspierana przez ich pracodawcę. Jak podkreśla Koalicja Liderzy Pro Bono, która wraz z ekspertami stworzyła Kartę Zasad Wolontariatu Pracowniczego, uwzględnienie wolontariatu pracowniczego w jej strategiach i planach jest wyrazem świadomego zaangażowania danej organizacji.

Wiele badań pokazuje, że społeczeństwa oczekują od firm, że będą one odpowiedzialne za obszary, na które mają wpływ i od których zależy ich sukces. Chcą tego nie tylko klienci firm, najbliższe otoczenie biznesu, ale także pracownicy. Tym ostatnim zatrudnienie w firmie dbającej o działania prospołeczne i proekologiczne daje poczucie celu i znaczenia dla ich codziennej pracy.

– W wielu firmach działania odpowiedzialne są realizacją globalnej strategii firmy oraz odpowiedzią ma współczesne potrzeby pracowników. Z badania Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu z 2019 r. wynika, że wolontariat pracowniczy jest realizowany w 16 proc. dużych firm w Polsce. Służy głównie celom mieszczącym się w trzech obszarach: pomocy społecznej, edukacji i wychowaniu oraz ekologii, a także ochronie środowiska naturalnego. Firmy wspierają najczęściej organizacje pozarządowe, społeczności lokalne oraz dzieci i młodzież, szczególnie te z placówek opiekuńczych – mówi Katarzyna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12201

Wydanie: 12201

Spis treści

Monitor Biznesu + Komunikaty

Zamów abonament