Przesłuchiwany przez inspekcję może po prostu milczeć
Aktualnie obowiązujące przepisy nie przewidują prawa osoby przesłuchiwanej w toku kontroli WIOŚ do odmowy odpowiedzi na pytanie, nawet gdy odpowiedź na pytanie narażałaby zeznającego na odpowiedzialność karną.
Przepisy ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska dotyczące przesłuchań w toku kontroli Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, od nowelizacji z roku 2018, naruszają konstytucyjne prawo do obrony. Osobom przesłuchiwanym w toku takich kontroli przepisy nie gwarantują prawa do odmowy odpowiedzi na pytania. Jednak przesłuchiwani przez organy Inspekcji Ochrony Środowiska nie są pozbawieni zupełnie możliwości obrony swoich interesów – jednym ze sposobów jest zachowanie milczenia.
Zgodnie z przepisami ustawy z 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska przy wykonywaniu kontroli przestrzegania wymagań ochrony środowiska inspektorzy są uprawnieni m.in. do wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym dla ustalenia stanu faktycznego. Kontrole takie prowadzone są w przeważającej mierze przez inspektorów WIOŚ.
Do roku 2018 składanie zeznań przez osoby przesłuchiwane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta