Sprawozdawczość wynikająca z taksonomii – wyzwania dla biznesu
Od początku 2022 roku obowiązują nowe wymogi raportowania w zakresie łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do tych zmian. Kogo one dotyczą i jak się do nich przygotować?
W ostatnich latach pojęcia ESG i taksonomia (>patrz ramka) stały się bardzo popularne, a wkrótce będą pojawiać się w rozmowach biznesowych jeszcze częściej, ponieważ od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe obowiązki raportowania w zakresie łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do zmian klimatu przewidziane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 (zwanym dalej „Taksonomia). Nowe obowiązki dotyczą największych podmiotów finansowych i niefinansowych podlegających przepisom przejściowym, jednak od 2026 roku obejmą również i mniejsze podmioty.
Jaka inwestycja jest uznawana za zrównoważoną środowiskowo?
Inwestycją zrównoważoną środowiskowo jest inwestycja, w ramach której finansuje się co najmniej jedną działalność gospodarczą, kwalifikującą się jako zrównoważona środowiskowo. Aby zakwalifikować się jako zrównoważona pod względem środowiskowym, działalność gospodarcza musi:
∑ wnosić istotny wkład w realizację co najmniej jednego z celów środowiskowych;
∑ nie wyrządzać poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych;
∑ być prowadzona zgodnie z minimalnymi gwarancjami;
∑ spełniać techniczne kryteria kwalifikacji, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta