Zupełnie niestrawny koktajl
Sięganie przez badaczy po zabytki archeologiczne wykopane kilkadziesiąt lat temu i poddawanie ich analizie przy użyciu najnowocześniejszej aparatury stało się już codziennością. Rezultaty tych analiz bywają niespodziewane. Najnowszy przykład: średniowieczne skorupy i naczynia wprawiają w zdumienie historyków wojskowości, a datę wynalezienia ręcznego granatu zapalającego trzeba cofnąć niemal o tysiąc lat.
Mieszkaniec Basztanki, 78-letni Ukrainiec, którego nie przyjęto do wojsk terytorialnych ze względu na podeszły wiek, gdy rosyjskie oddziały zbliżyły się do jego miejscowości, cisnął koktajlem Mołotowa w wyrzutnię rakiet Grad. Wyrzutnia spłonęła!
O tę broń Ukraina nie musi prosić Zachodu. Wojna wybuchła 24 lutego, a już trzy dni później produkcja butelek z płynem zapalającym ruszyła w jednym z browarów we Lwowie. Koktajl Mołotowa to potoczna nazwa prymitywnego ręcznego granatu zapalającego w postaci butelki wypełnionej jakąś łatwopalną cieczą. Etymologia tej nazwy pozostaje nierozstrzygnięta. Według jednej wersji złośliwą nazwę wymyślili fińscy żołnierze podczas wojny z ZSRR zimą 1940 r. Druga wersja łączy tę nazwę z rozporządzeniem Państwowego Komitetu Obrony ZSRR z 7 lipca 1941 r. „O przeciwpancernych granatach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta