Podatek od nieruchomości płaci wydzierżawiający, a nie dzierżawca
Ustalenie zawarte w umowie dzierżawy odnośnie płatnika podatku od nieruchomości są prawnie obojętne wobec organu podatkowego (wójta gminy). Zobowiązanym z tytułu tego podatku będzie bowiem wobec gminy właściciel nieruchomości, czyli wydzierżawiający nieruchomość, a nie jej dzierżawca.
∑ Nasza spółka wydzierżawiła spółce Y nieruchomość z zapisem w umowie że spółka ta ma płacić podatek od nieruchomości. Niestety, wójt gminy jako organ podatkowy nie uznał tej umowy i nadal obciąża podatkiem naszą spółkę. Czy to legalne skoro w umowie podaliśmy, że to dzierżawca płaci podatek ?
Analiza pytania wymaga odniesienia się do przepisów Kodeksu cywilnego (kc) dotyczących umowy dzierżawy (art. 693 i nast.). W art. 693 kc postanowiono, że przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.
Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków. Z kolei w art. 696 kc podano, że dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki i nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy bez zgody wydzierżawiającego. Nadto, jak wynika z art. 697 kc, dzierżawca ma obowiązek dokonywania napraw niezbędnych do zachowania przedmiotu dzierżawy w stanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta