Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na rynku pracy następuje rewolucja umiejętności

20 maja 2022 | | rp.pl
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

W wyniku postępującej automatyzacji i cyfryzacji procesów zmienia się zapotrzebowanie pracodawców na konkretne umiejętności pracowników – mówi Ireneusz Borowski, country manager na Polskę, Dassault Systèmes.

W jaki sposób technologie zmieniają dzisiejszy rynek pracy?

Rynek pracy zmienia się w bardzo szybkim tempie. Rozwój technologii, takich jak internet rzeczy, robotyka, sztuczna inteligencja, big data, druk 3D czy blockchain, stanowi wyzwanie dla sposobu funkcjonowania przemysłu i transformuje jego modele biznesowe. Ale będzie też miał ogromny wpływ na krajobraz zatrudnienia w najbliższych latach.

Już teraz widzimy, że w wyniku postępującej automatyzacji i cyfryzacji procesów zmienia się zapotrzebowanie pracodawców na konkretne umiejętności pracowników. Jednocześnie, ze względu na niską podaż i silną konkurencję, osób o takich umiejętnościach na rynku pracy jest za mało.

Patrząc w przyszłość – według szacunków The Institute of the Future – 65 proc. zawodów, które dzisiejsi uczniowie będą wykonywać w swojej karierze, jeszcze nie powstało. To nie powinno dziwić, bo to rzeczywistość, którą znamy od lat. Kto 20 lat temu myślał o tym, że zostanie menedżerem ds. mediów społecznościowych?

Jakich kompetencji poszukują w związku z tym pracodawcy?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12271

Wydanie: 12271

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Sukces

Zamów abonament