Na rynku pracy następuje rewolucja umiejętności
W wyniku postępującej automatyzacji i cyfryzacji procesów zmienia się zapotrzebowanie pracodawców na konkretne umiejętności pracowników – mówi Ireneusz Borowski, country manager na Polskę, Dassault Systèmes.
W jaki sposób technologie zmieniają dzisiejszy rynek pracy?
Rynek pracy zmienia się w bardzo szybkim tempie. Rozwój technologii, takich jak internet rzeczy, robotyka, sztuczna inteligencja, big data, druk 3D czy blockchain, stanowi wyzwanie dla sposobu funkcjonowania przemysłu i transformuje jego modele biznesowe. Ale będzie też miał ogromny wpływ na krajobraz zatrudnienia w najbliższych latach.
Już teraz widzimy, że w wyniku postępującej automatyzacji i cyfryzacji procesów zmienia się zapotrzebowanie pracodawców na konkretne umiejętności pracowników. Jednocześnie, ze względu na niską podaż i silną konkurencję, osób o takich umiejętnościach na rynku pracy jest za mało.
Patrząc w przyszłość – według szacunków The Institute of the Future – 65 proc. zawodów, które dzisiejsi uczniowie będą wykonywać w swojej karierze, jeszcze nie powstało. To nie powinno dziwić, bo to rzeczywistość, którą znamy od lat. Kto 20 lat temu myślał o tym, że zostanie menedżerem ds. mediów społecznościowych?
Jakich kompetencji poszukują w związku z tym pracodawcy?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta