Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo restrukturyzacja? Pięć ważnych pytań i odpowiedzi

20 maja 2022 | Biznes w czasie pandemii | Magdalena Kasiarz Piotr Podsiadło

Możliwie szybkie podjęcie decyzji o rozpoczęciu programu naprawczego zwiększa szanse na przywrócenie dobrej kondycji przedsiębiorstwa. Jest wiele przykładów firm, które nie upadłyby, gdyby wcześniej zdecydowały się na podjęcie kroków restrukturyzacyjnych.

Przez ostatnie lata pandemia negatywnie wpływała na przychody wielu firm, a teraz swoje piętno odbija wojna za naszą wschodnią granicą. Z drugiej strony niespotykana od lat inflacja, wzrost kosztów surowców i oczekiwania płacowe pracowników mogą prowadzić do niekontrolowanego wzrostu kosztów. Nie pomagają również rosnące stopy procentowe, które coraz bardziej utrudniają dostęp do taniego finansowania. W takim otoczeniu firmy powinny ze zdwojoną uwagą śledzić sytuację finansową - swoją i kontrahentów. Stosunkowo szybka reakcja na pogarszające się wskaźniki płynności pomoże w utrzymaniu firmy w dobrej kondycji.

1. Jak przeciwdziałać zagrożeniom na wczesnym etapie?

Jeżeli problemy przedsiębiorcy wynikają z relacji z kontrahentami, warto zacząć od przeglądu zawartych z nimi umów handlowych. Może się okazać, że są w nich postanowienia, które pozwalają na zmianę lub renegocjacje warunków współpracy, np. w razie wystąpienia tzw. siły wyższej. Dodatkowo, warto podjąć rozmowy z kontrahentem w celu renegocjacji warunków biznesowych, które aktualnie są nie do przyjęcia dla jednej ze stron. Trzeba pamiętać, że problemy jednej ze stron mogą negatywnie odbić się na biznesie drugiej strony umowy. Dlatego wypracowanie metod, które pozwolą na kontynuację współpracy jest często w obopólnym interesie kontrahentów. Działania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12271

Wydanie: 12271

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Sukces

Zamów abonament