Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudnienie sekretarki nie da obniżki podatku

20 maja 2022 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Notariusz zapłaci 17 proc. ryczałtu, gdy zatrudni pomoc biurową albo księgową. Tylko współpraca z innym prawnikiem daje mu prawo do stawki 15 proc.

Od 2021 r. wolne zawody, m.in. radcowie prawni, adwokaci, notariusze i doradcy podatkowi mają możliwość rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Co do zasady płacą najwyższą stawkę – 17 proc. Skarbówka potwierdza jednak, że ten, kto współpracuje z kolegą po fachu, zapłaci 15 proc.

Warunkiem jest, by osoba zatrudniona w kancelarii wykonywała czynności związane z istotą zawodu. A takich wymagań nie spełnia – zdaniem fiskusa – sekretarka, nawet jeśli przejmuje wiele zadań prawnika. Nie ma natomiast znaczenia forma umowy, ani czas przepracowany przez współpracownika.

Co jest istotą zawodu

Taką odpowiedź (interpretacja nr 0115-KDWT.4011. 178.2022.2.AW) otrzymał notariusz, który zatrudnia dwie osoby na podstawie umowy o pracę: sekretarza notarialnego i sekretarkę notarialną. Jego zdaniem oznacza to, że czynności związane z istotą zawodu nie są wykonywane przez niego wyłącznie osobiście. Zadaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12271

Wydanie: 12271

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Sukces

Zamów abonament