Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarga pauliańska to dobry sposób na ochronę praw wierzycieli

25 listopada 2022 | Prawo i podatki | Konrad Radwan

W wyniku actio pauliana przyjmuje się fikcję prawną, że objęte nią składniki majątkowe nadal pozostają w majątku dłużnika. Wierzycielowi często trudno jest wykazać, że dłużnik faktycznie działał ze świadomością jego pokrzywdzenia.

prawnik, kancelaria KPR

Problemy z wyegzekwowaniem swoich praw są – niestety – codziennością wielu wierzycieli. W praktyce chodzi przede wszystkim o odzyskanie pieniędzy od dłużników. Dlatego warto wiedzieć, jakie możliwości ma wierzyciel napotykający na opór dłużników, a wśród nich jedną z ciekawych jest skarga pauliańska, którą można zastosować wówczas, gdy dłużnik celowo wyzbył się swojego majątku. Na czym dokładnie polega actio pauliana?

Gdy dłużnik pozbył się majątku

Zgodnie z art. 527 ust. 1 kodeksu cywilnego, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament