Rok po Brexicie – które przepisy mają zastosowanie?
Wybór jurysdykcji na linii Polska-UK regulują teraz przepisy umów międzynarodowych i prawa krajowego obu państw, a powoływanie się na przepisy unijne w postępowaniach sądowych wszczętych przed sądami angielskimi po 31 grudnia 2020 r. nie jest co do zasady możliwe.
Minął już ponad rok od zakończenia tzw. okresu przejściowego, podczas którego w stosunkach pomiędzy Wielką Brytanią a państwami Unii Europejskiej w dalszym ciągu obowiązywały przepisy rozporządzeń unijnych mających zastosowanie do międzynarodowego uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych. Do czasu Brexitu, Londyn bez wątpienia był jednym z wiodących ośrodków międzynarodowych w zakresie zarówno postępowań arbitrażowych, jak i sądowych. Czy opuszczenie przez Wielką Brytanię struktur europejskich i zmiany z tym związane spowodowały, że Londyn utracił swoją pozycję?
Graniczna data
Kluczowym zagadnieniem dla prawników zajmujących się rozwiązywaniem sporów po obu stronach (unijnej i brytyjskiej) jest ustalenie, jak wygląda wzajemne uznawanie i wykonywanie orzeczeń, zarówno w przypadku postępowań już toczących się, jak i tych, które zostały zainicjowane po zakończeniu okresu przejściowego.
Z tej perspektywy istotna jest data 31 grudnia 2020 r. Zasadniczo dotychczasowe przepisy (w tym rozporządzenia i dyrektywy UE) stosuje się do postępowań sądowych wszczętych przed upływem ww. daty. Przy czym chodzi tu o złożenie niezbędnych dokumentów inicjujących postępowanie przed właściwym sądem/organem. Bez znaczenia jest data podjęcia czynności przez sąd lub data doręczenia odpowiedniego dokumentu stronie przeciwnej. Dodatkowo przewidziany jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta