Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pan Władek

25 listopada 2022 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Na naszych oczach rozgrywa się narodowy, wieloaktowy dramat węglowy, szaleje inflacja, tuż za wschodnią granicą toczy się wojna, sypią się na nas kary unijne, wali się rynek kredytowy i mieszkaniowy... Komu teraz w głowie ochrona dziedzictwa kulturowego, na przykład szkutnictwa wiślanego?

A jednak. W Tczewie, w tamtejszym Centrum Konserwacji Wraków Statków, rzemieślnicy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku budują tradycyjną wiślaną łódź rybacką, tzw. nieszawkę. Projekt ten nosi sympatyczną nazwę „Władek”, ponieważ opiera się na umiejętnościach kierującego pracami pana Władysława Latopolskiego, jednego z niewielu już ludzi nad Wisłą, i w ogóle w Polsce, posiadających umiejętności budowy drewnianych łodzi rzecznych dawnego typu.

Jeszcze do niedawna życie gospodarcze, życie w ogóle, było bez nich nie do pomyślenia.

Mam wrażenie, że obecnie mało kto zdaje sobie sprawę, czym była spławna, żeglowna rzeka przed zbudowaniem linii kolejowych i bitych dróg, po których mogą jeździć samochody ciężarowe. Historycy ustalili dość dokładnie, że transport lądowy oparty na wozach ciągnionych przez zwierzęta był opłacalny na dystansie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament