Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liderzy i najbardziej dynamiczni eksporterzy w dobrej formie

25 listopada 2022 | Polski eksport | Anna Ogonowska-Rejer

Liderem zagranicznej sprzedaży jest PKN Orlen z przychodami z eksportu rzędu 114 mld zł. Najdynamiczniejszą firmą w 2021 r. okazał się zaś Mercedes-Benz Manufacturing, producent silników i baterii do samochodów elektrycznych.Liderzy i najbardziej dynamiczni eksporterzy w dobrej formie

50 największych firm eksportowych w Polsce wypracowało w 2021 r. ponad 414,6 mld zł przychodów z eksportu. Stanowiło to 31,8 proc. całego wyniku eksportowego Polski. Warto wspomnieć, że w 1992 r. eksport towarów z naszego kraju wynosił tylko 13,2 mld zł, czyli niewiele więcej, niż obecnie stanowią przychody z eksportu firmy Asseco Poland.

Łączne przychody z eksportu 50 największych firm z zestawienia, czyli wspomniane blisko 415 mld zł, są o ponad 41 proc. wyższe niż w 2020 r. i o 36,4 proc. wyższe niż w 2019 r. Bez wątpienia wzrost dynamiki eksportu związany jest z wcześniejszymi lockdownami z powodu pandemii wprowadzonymi w większości państw. Co oznacza, że dynamika jest liczona do niskiej podstawy z 2020 r.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament