Rak płuca chorobą przewlekłą?
Nowoczesne terapie znacząco wydłużają życie chorych z rakiem płuca. To jeden z najgorzej rokujących nowotworów.
Ostatnie lata to przełom w leczeniu zaawansowanego raka płuca. Choroba, która w przeszłości była równoznaczna z wyrokiem śmierci, dziś coraz częściej przechodzi w stan przewlekły. W tym celu potrzebne są nowoczesne, refundowane leki. Jednak by pacjent mógł z nich skorzystać, musi mieć dostęp do kompleksowej diagnostyki molekularnej i histopatologicznej oraz leczenie w ośrodku z programem lekowym B.6.
Problem w tym, że wielu pacjentów, ale też lekarzy, nie jest świadoma, że mogą skorzystać z terapii (zwłaszcza immunoterapii), która w znacznym stopniu wydłuży życie chorych.
Przyczyną papierosy
Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym i pierwszą przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych w Polsce. – W 2019 r. na raka płuca zachorowało ponad 22 tys. Polaków, zmarło 23 tys. – mówi „Rzeczpospolitej” dr Maciej Bryl, onkolog i p.o. dyrektora naczelnego Wielkopolskiego Centrum Pulmunologii i Torakochirurgii. – To od kilku lat są, w przybliżeniu, stałe liczby zachorowań, choć odsetek zachorowań na raka płuca w ogólnej liczbie nowotworów spada, gdyż wzrasta liczba innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta