Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od surowców do maszyn i mebli

25 listopada 2022 | Polski eksport
Polska odpowiada za produkcję nawet 40 proc. urządzeń dużego AGD w Unii Europejskiej
autor zdjęcia: warloka79 / AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Polska odpowiada za produkcję nawet 40 proc. urządzeń dużego AGD w Unii Europejskiej

Z europejskiego lidera eksportu węgla i jego pochodnych Polska wyrosła na czołowego eksportera części i akcesoriów samochodowych, mebli biurowych i lekarskich, czy przetworzonych artykułów spożywczych. Anna ogonowska-rejer

W ciągu ostatnich 30 lat polski eksport wzrósł niemal 25-krotnie. Obecnie przychody z eksportu z 1992 r. (13,2 mld dol.) polskie firmy uzyskują w ciągu dwóch tygodni. Znacząco zmieniła się także struktura eksportu. Polska zaczynała transformację jako kraj sprzedający głównie surowce i towary mało przetworzone, przede wszystkim do ZSRR. Najważniejszym wówczas towarem eksportowym były węgiel i wyroby hutnicze. Następnie polskim dobrem eksportowym stały się tanie towary przetworzone, np. odzież. W latach 90. w strukturze eksportu rozpoczął się wzrost udziału maszyn, części motoryzacyjnych sprzętu transportowego.

Kolejna zmiana strukturalna w polskim eksporcie nastąpiła po kryzysie z 2008 r., kiedy to dużą rolę zaczęły odgrywać wyroby z metali, papieru, plastiku, a także żywność przetworzona.

Wielka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament