Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umów należy dotrzymywać, ale od zasady są wyjątki

25 listopada 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Jakub Majewski

W biznesie zdarzają się sytuacje, których nie da się przewidzieć, a ich konsekwencje mogą spowodować znaczne straty lub bankructwo jednej ze stron kontraktu. W takich przypadkach prawo dopuszcza możliwość zmiany lub rozwiązania umowy, po spełnieniu pewnych warunków.

Koronną zasadą w prywatnym prawie cywilnym jest pacta sunt servanda – „umów należy dotrzymywać”. Wprowadzona rzymską paremią zasada nakłada na każdą ze stron umowy obowiązek wykonania zobowiązań przyjętych na jej podstawie. Gwarantuje ona bezpieczeństwo obrotu i motywację dla stron umowy – zrealizuj na co się umówiłeś lub ponieś negatywne konsekwencje.

Nie wszystko można przewidzieć

Życie nie jest jednak tak proste i zero–jedynkowe. Zdarzają się bowiem sytuacje, których nie da się przewidzieć, a ich negatywne konsekwencje mogą być na tyle silne, że spowodują znaczące straty czy nawet bankructwo dla jednej ze stron umowy, jeżeli ją zrealizuje. W takim przypadku z pomocą przychodzi jeden z niewielu wyjątków od zasady pacta sunt servanda – klauzula rebus sic stantibus.

Ta wyrażona w art. 3571 Kodeksu cywilnego zasada wskazuje, że w razie wystąpienia nadzwyczajnej zmiany stosunków, z powodu których spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, strona dotknięta nadzwyczajną zmianą stosunków może dochodzić zmiany lub nawet rozwiązania umowy.

Ustawodawca w omawianym przepisie posługuje się stwierdzeniami nieostrymi takimi jak „nadzwyczajna”, „nadmierna” czy „rażąca”. Podkreśla to niezwykłość i rzadkość sytuacji, które mogą zostać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament