Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie da się szybko zakończyć kontraktu, gdy stroną jest upadły

25 listopada 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Norbert Frosztęga JUSTYNA PILŚNIK

Postanowienia umowy zastrzegające na wypadek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub ogłoszenia upadłości zmianę lub rozwiązanie stosunku prawnego, którego stroną jest upadły, są nieważne. Podobne zasady dotyczą postępowań restrukturyzacyjnych.

Przedsiębiorcy obawiając się negatywnych skutków ogłoszenia upadłości kontrahenta próbują zabezpieczyć się poprzez wprowadzanie do zawieranych umów specjalnych postanowień, które mają zminimalizować wpływ ogłoszenia upadłości kontrahenta na ich własną działalność. Jedne z najczęściej spotykanych zapisów umownych stanowią, że: „zamawiający może wypowiedzieć niniejszą umowę w przypadku złożenia przez Wykonawcę wniosku o ogłoszenie upadłości lub też zamawiający może wypowiedzieć niniejszą umowę w przypadku ogłoszenia upadłości wobec Wykonawcy”.

Ma to na celu ochronę drugiej strony umowy i stosunkowo szybkie zakończenie kontraktu w przypadku ogłoszenia upadłości dłużnika czy też już samego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Z drugiej strony skorzystanie z takiej klauzuli nierzadko niweczyłoby całe postępowanie upadłościowe dłużnika, zwłaszcza w przypadku gdyby w tym trybie wypowiedziany został kluczowy kontrakt, co w efekcie tworzyłoby dysproporcję pomiędzy poziomem zaspokojenia wierzyciela, który wypowiedział umowę a wierzycielem, który nie skorzystał z takiej opcji.

Dominacja grupowego interesu wierzycieli

Celem postępowania upadłościowego jest równomierne i możliwie pełne zaspokojenie wierzycieli. By osiągnąć ten cel, prawo upadłościowe kieruje się zasadą dominacji grupowego interesu wierzycieli nad partykularnym interesem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament