Błąd w wystawieniu dokumentu akcji nie obciąża akcjonariusza
Wystawienie nieważnego dokumentu akcji jest czynnością obciążającą spółkę i nie powinno ograniczać praw akcjonariusza do zbycia akcji do czasu wydania prawidłowo sporządzonego dokumentu akcji, niezależnie od możliwości żądania przez akcjonariusza wydania nowego dokumentu na podstawie art. 357 § 1 kodeksu spółek handlowych.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 9 maja 2022 roku I ACa 835/21. Wyrok zapadł w procesie, w którym powód A domagał się zobowiązania pozwanych B i C do złożenia powodowi oświadczenia woli, mocą którego B i C kupują od A określony pakiet akcji imiennych spółki Y.
Spór ten powstał w następującym stanie faktycznym: spółka akcyjna Y, której prezesem był C podjęła uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji imiennych. Spółka złożyła powodowi ofertę objęcia akcji imiennych za daną cenę emisyjną zaś powód 22 czerwca 2015 roku złożył w odpowiedzi skuteczne oświadczenie w sprawie przyjęcia oferty. Tego samego dnia powód zawarł z pozwanymi umowę opcji sprzedaży o europejskim stylu wykonania.
Brak podpisu zarządu
W międzyczasie spółka Y poinformowała powoda, że wystawiła odcinki zbiorowe akcji, a przysługujący powodowi pakiet został zdeponowany w depozycie prowadzonym przez upoważniony podmiot. Jak się później okazało w toku postępowania dowodowego odcinki zbiorowe akcji nie zostały opatrzone podpisem zarządu spółki i tym samym nie zawierały elementów koniecznych akcji.
Następnie w 2017 r. powód złożył pozwanym oświadczenie o zamiarze skorzystania z opcji sprzedaży wskazując, ze wykonanie opcji nastąpi poprzez zawarcie umowy sprzedaży określonej ilości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta