Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błąd w wystawieniu dokumentu akcji nie obciąża akcjonariusza

25 listopada 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Michał Zakrzewski

Wystawienie nieważnego dokumentu akcji jest czynnością obciążającą spółkę i nie powinno ograniczać praw akcjonariusza do zbycia akcji do czasu wydania prawidłowo sporządzonego dokumentu akcji, niezależnie od możliwości żądania przez akcjonariusza wydania nowego dokumentu na podstawie art. 357 § 1 kodeksu spółek handlowych.

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 9 maja 2022 roku I ACa 835/21. Wyrok zapadł w procesie, w którym powód A domagał się zobowiązania pozwanych B i C do złożenia powodowi oświadczenia woli, mocą którego B i C kupują od A określony pakiet akcji imiennych spółki Y.

Spór ten powstał w następującym stanie faktycznym: spółka akcyjna Y, której prezesem był C podjęła uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji imiennych. Spółka złożyła powodowi ofertę objęcia akcji imiennych za daną cenę emisyjną zaś powód 22 czerwca 2015 roku złożył w odpowiedzi skuteczne oświadczenie w sprawie przyjęcia oferty. Tego samego dnia powód zawarł z pozwanymi umowę opcji sprzedaży o europejskim stylu wykonania.

Brak podpisu zarządu

W międzyczasie spółka Y poinformowała powoda, że wystawiła odcinki zbiorowe akcji, a przysługujący powodowi pakiet został zdeponowany w depozycie prowadzonym przez upoważniony podmiot. Jak się później okazało w toku postępowania dowodowego odcinki zbiorowe akcji nie zostały opatrzone podpisem zarządu spółki i tym samym nie zawierały elementów koniecznych akcji.

Następnie w 2017 r. powód złożył pozwanym oświadczenie o zamiarze skorzystania z opcji sprzedaży wskazując, ze wykonanie opcji nastąpi poprzez zawarcie umowy sprzedaży określonej ilości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament