Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszyscy wyborcy na jednej liście

25 listopada 2022 | Kraj | Robert Biskupski

Centralny Rejestr Wyborców – takie rozwiązanie chce wprowadzić rząd, by połączyć rejestry znajdujące się obecnie we wszystkich 2477 gminach. Projekt zmian w prawie wyborczym trafił do Sejmu.

Jak tłumaczą wnioskodawcy, dane dotyczące wyborców obecnie przetwarzane są w lokalnych rejestrach prowadzonych przez organy gmin. Istnieje więc ryzyko, że ta sama osoba figuruje w kilku rejestrach i może wielokrotne głosować w tych samych wyborach.

Rząd zwraca uwagę na czasochłonne powiadamianie o przenoszeniu się wyborców między gminami i utrudniony dostęp do własnych danych w rejestrze wyborczym. To, że każda gmina ma własne rejestry, skutkuje również m.in. „trudnościami w sprawowaniu nadzoru nad przygotowaniem wyborów”. Jeśli przepisy wejdą w życie, wszystkimi danymi będzie administrował minister właściwy do spraw informatyzacji. Dostęp do nich będą mieli też m.in. konsulowie organizujący wybory za granicą.

Opozycja podejrzewa podstęp i twierdzi, że projekt może wynikać z doświadczenia z tzw. wyborami kopertowymi, kiedy część gmin słusznie nie udostępniła danych swoich wyborców.

Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament