Taksonomia: zielone wytyczne pokierują rozwojem dużych firm
W swoich raportach niefinansowych za 2022 r. duże spółki giełdowe będą musiały już jednoznacznie określić, w jakim stopniu ich działalności, produkty i usługi można uznać za zrównoważone środowiskowo.
Już niedługo, bo w przyszłym roku, największe spółki publiczne będą musiały uważnie przyjrzeć się swojej działalności, zanim pochwalą się proekologicznym podejściem do biznesu. W raportach niefinansowych za mijający rok mają bowiem ujawnić – na podstawie kryteriów i parametrów określonych w unijnym systemie taksonomii – w jakim stopniu ich działalność jest zrównoważona środowiskowo, a ile im jeszcze brakuje do zrównoważenia określonych działań.
Tych ujawnień oczekują nie tylko unijni regulatorzy, którzy wprowadzili z początkiem 2022 r. taksonomię, ale również (coraz częściej) inwestorzy. Jak zwraca uwagę Ilona Pieczyńska-Czerny, dyrektor w firmie doradczej PwC, wprowadzenie taksonomii miało konkretny cel – nakierowanie inwestycji w zrównoważoną środowiskowo działalność gospodarczą. Taksonomia wyznacza także kierunek transformacji dla branż, które jej podlegają.
Kartkówka i matura
– Informacje zawarte w raportach spółek będą istotnym elementem procesu decyzyjnego instytucji finansowych i inwestorów, którzy przy ocenie działalności spółek będą uwzględniać stopień ich zgodności z taksonomią Unii Europejskiej – wyjaśnia ekspertka PwC. I przypomina, że każda ze spółek, które podlegają obowiązkowi raportowania niefinansowego, będzie musiała w informacji niefinansowej za 2022 r. dokonać ujawnień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta