Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grupa spółek musi przyjąć wspólną strategię określającą kierunek działania

25 listopada 2022 | Prawo i podatki | Przemysław Wierzbicki Maciej Marczewski

Jeśli zainteresowane spółki jednolicie rozumieją cele grupy spółek i mają jednolitą wizję ich osiągnięcia, wspólna strategia powinna być dokumentem dość szczegółowym. Pozwoli to uniknąć ewentualnego konfliktu interesów.

adwokat w KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki

Maciej Marczewski

adwokat w KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki

Kluczowym pojęciem na gruncie prawa holdingowego, które weszło w życie w formie nowelizacji do kodeksu spółek handlowych 13 października 2022 r., jest pojęcie grupy spółek. Jedną z przesłanek powstania grupy spółek jest istnienie wspólnej strategii i kierowanie się nią przez spółki w ramach tej grupy.

Zgodnie z definicją ustawową grupa spółek oznacza spółkę dominującą i spółkę zależną (spółki zależne), będące spółkami kapitałowymi, kierujące się zgodnie z uchwałą o uczestnictwie w grupie spółek wspólną strategią w celu realizacji wspólnego interesu, uzasadniającą sprawowanie przez spółkę dominującą jednolitego kierownictwa nad spółką (spółkami) zależną.

W odróżnieniu od grupy spółek nie zostało zdefiniowane w ramach nowelizacji. Termin ten jest powszechny na gruncie nauk o zarządzaniu i oznacza program działalności przedsiębiorstwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament