Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inny suwak to wsparcie dla OFE i giełdy

25 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski

Subtelna zmiana emerytalnego suwaka bezpieczeństwa może poprawić sytuację otwartych funduszy emerytalnych. A do tego chronić rynek kapitałowy.

Suwak włącza się na 10 lat przed osiągnięciem przez członka OFE wieku emerytalnego. ZUS przestaje wtedy wpłacać pieniądze na jego rachunek w tym systemie. Od tego momentu to, co zgromadził w OFE, zaczyna płynąć na jego subkonto w ZUS. Eksperci wskazują, że suwak powoduje konieczność spieniężania aktywów z portfeli OFE, głównie akcji notowanych na GPW. Największe odpływy przypadną na lata 2023–2040, a łączna kwota do wypłaty do 2040–2041 sięgnie 124 mld zł.

– Pomóc może subtelna ingerencja w suwak OFE – mówi ekonomista Kamil Sobolewski. Ta zmiana to wydłużenie czasu działania suwaka z 10 do 20 lat, tak by startował jak obecnie 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, ale kończył się 10 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego. – W wyniku takiej zmiany w horyzoncie do lat 2040–2041 zapotrzebowanie na gotówkę z OFE w ramach suwaka spada z obecnych 124 mld do 90 mld zł. Wyprzedaż majątku OFE nastąpi w racjonalnym tempie bez wywołania sprzężeń zwrotnych – mówi Kamil Sobolewski.

Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament