Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gołębi Fed pomaga złotemu

25 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Gabriel Uryniuk

Publikacja notatek z ostatniego posiedzenia Fedu została odebrana przez inwestorów jako sygnał, że kolejne podwyżki stóp procentowych będą łagodniejsze.

W czwartek po południu złoty zyskiwał względem dolara, za którego płacono ponad 4,5 zł. Euro również traciło względem naszej waluty, a kurs zjechał minimalnie poniżej poziomu 4,7 zł. Z kolei frank szwajcarski potaniał poniżej psychologicznego poziomu 4,8 zł.

Wydarzenia na rynku podporządkowane były notatkom opublikowanym przez Fed, z których wynika, że część członków władz monetarnych USA dostrzega potencjalne negatywnego skutki podwyższania stóp procentowych. To spowodowało, że inwestorzy spodziewają się w grudniu podwyżki stóp procentowych w USA o 50 punktów bazowych, do poziomu 4,25–4,5 proc. Co więcej, w kolejnych miesiącach podwyżki stóp procentowych powinny trzymać się przedziału 25–50 punktów bazowych.

Zaskoczenia nie wywołały natomiast notatki z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Podkreślono w nich, że EBC musi kontynuować normalizację polityki pieniężnej, jeśli chce sprowadzić inflację do poziomu 2 proc.

Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament