Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak bezpiecznie kształtować współpracę z influencerem?

25 listopada 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Katarzyna Rodacka

Influence marketing jest bardzo popularną formą reklamy, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy. Decydując się na taką formę współpracy muszą jednak pamiętać o zabezpieczeniu swoich praw.

Influencerzy gromadzą wokół siebie dużą liczbę obserwujących, którzy często są osobami bardzo zaangażowanymi i faktycznie czytają i zapoznają się z treściami, które influencer udostępnia w mediach społecznościowych. Z tej popularności można skorzystać, jednak należy robić to z głową, zwłaszcza wobec niedawnego zainteresowania tematem influence marketingu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Forma współpracy

Współpraca z influencerami często odbywa się na zasadach nieformalnych, bez umowy zawartej w formie pisemnej lub dokumentowej. Niestety, takie rozwiązanie nie jest bezpieczne, chyba, że za pośrednictwem wiadomości mailowych lub na portalu społecznościowym udało się ustalić wszystkie kwestie w sposób niebudzący wątpliwości. W praktyce jednak najczęściej w razie sporu ciężko jest wskazać, jakie były ostateczne ustalenia stron. Z tego względu zawarcie umowy, gdzie zostaną wyszczególnione wszystkie najważniejsze elementy jest rozwiązaniem zdecydowanie najbezpieczniejszym.

Rodzaj umowy

W przypadku umów z influencerem mamy do wyboru kilka rodzajów umów, z których możemy skorzystać kształtując współpracę. Wybór odpowiedniej zależy od tego, jaki będzie charakter współpracy oraz jakie zadania ma wykonać dla nas influencer. Mamy do wyboru:

∑ umowę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament