Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finansujemy eksport do Ukrainy

25 listopada 2022 | Polski eksport | Artur Osiecki
autor zdjęcia: Krzysztof Pacholak
źródło: Rzeczpospolita

Wsparliśmy naszych eksporterów w ponad 80 państwach na sześciu kontynentach – mówi Arkadiusz Zabłoński, dyrektor departamentu ekspansji zagranicznej i finansowania handlu w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak wiele zagranicznych, a w efekcie krajowych firm skorzystało z rządowego programu „Finansowe wspieranie eksportu” realizowanego przez BGK?

W programie dotychczas zrealizowaliśmy ponad 3 tys. transakcji. Każda transakcja musi dotyczyć polskiego eksportu i musi w niej występować polski eksporter lub ewentualnie jego zagraniczna spółka córka. Oczywiście niektórzy eksporterzy skorzystali z programu już wielokrotnie, stąd lista wspartych przedsiębiorstw wyniesie pewnie około kilkuset podmiotów. Podobnie z zagranicznymi importerami polskich towarów i usług, którzy najczęściej występują w transakcjach jako zleceniodawcy otwarcia akredytywy przez zagraniczny bank akceptowalny dla BGK.

A jak przedstawia się sytuacja z prefinansowaniem eksportu?

Prefinansowanie eksportu to produkt uzupełniający, oferowany z terminem spłaty do dwóch lat. Opiera się on na ryzyku polskiego eksportera, a nie zagranicznego importera lub jego banku. Stąd jego udzielanie nie wymaga konieczności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament