Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tarcza prawna ma przyspieszyć wydawanie decyzji

25 listopada 2022 | Prawo i podatki | Agnieszka Sójka-Ilów

Klauzule waloryzacyjne zamawiający zobowiązany będzie zawrzeć w każdej umowie zawieranej na podstawie prawa zamówień publicznych, jeżeli umowy te będą zawierane na okres dłuższy niż sześć miesięcy.

radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Hryniów, Łebek i Partnerzy

7 października 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (DzU z 2022 r., poz. 2185). Ustawa, której większość przepisów obowiązuje od 10 listopada, dotyczy zmniejszenia bariery administracyjnej dla obywateli i firm w ramach tzw. tarczy prawnej, a przyjęte rozwiązania mają zdecydowanie wpłynąć na przyspieszenie wydawania decyzji i usprawnienie postępowań administracyjnych.

Głównym zamierzeniem przyjętych rozwiązań jest redukcja obciążeń regulacyjnych niekorzystnych z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia działalności gospodarczej, a celem jest wyeliminowanie barier prawnych wpływających na klimat inwestycyjny. Ich wprowadzenie ma wspierać rozwój społeczny i gospodarczy po epidemii. (zob. uzasadnienie do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców).

I tak wprowadzone zostały uproszczenia procedur administracyjnych i procedur milczącej zgody w kolejnych postępowaniach administracyjnych. Chociaż procedury te zostały wprowadzone do kodeksu postępowania administracyjnego ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament