Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksport napędzany inflacją. Wolumen rośnie dużo wolniej

25 listopada 2022 | Polski eksport | Anna Ogonowska-Rejer

Nasza tegoroczna sprzedaż zagraniczna, licząc do września, wyniosła 1,171 bln zł i była wyższa o 23 proc. niż rok wcześniej. Poprawa wynika jednak głównie ze wzrostu cen, a nie wolumenu. Przyszły rok może stać pod znakiem spowolnienia.Eksport napędzany inflacją. Wolumen rośnie dużo wolniej

Ostanie lata są szczególnie trudne dla polskich firm, najpierw ze względu na pandemię, a teraz wojnę w Ukrainie, której efektem jest kryzys ekonomiczny i wzrost cen surowców. Dla firm eksportujących dodatkową trudnością jest widmo globalnej recesji, szczególnie w krajach Europy Zachodniej i Środkowej, które są istotnymi partnerami handlowymi dla Polski. Ze względu na sankcje istotnie ograniczona została sprzedaż do Rosji i Białorusi, które odpowiadały łącznie za prawie 3,5 proc. polskiego eksportu. Tego spadku nie zrekompensował wzrost sprzedaży do Ukrainy.

Polska jest dość istotnie uzależniona od jednego dużego partnera handlowego. Niezmiennie od 1929 roku około 30 proc. eksportowanych produktów trafia na rynek niemiecki. Niemcy są na pierwszym miejscu w niemal każdej kategorii produktowej. Wśród pierwszej dziesiątki partnerów handlowych w eksporcie znajdują się poza tym m.in. Czechy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Holandia czy Stany Zjednoczone.

– Wpływ wojny w Ukrainie i sankcji widać w wynikach eksportu do Rosji – wskazuje Karolina Sędzimir, analityk sektorowy PKO BP. We wrześniu był on prawie o połowę niższy niż przed rokiem, przy spadkach w większości grup towarowych. W skali roku udział Rosji w polskim eksporcie obniżył się z 2,8 proc. do 1,2 proc. i zajęła ona dopiero 20. miejsce wśród odbiorców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12429

Wydanie: 12429

Spis treści

Reklama

Zamów abonament