Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mur trwalszy niż berliński

24 maja 2004 | Promocyjny | GŻ
źródło: Nieznane

Mur trwalszy niż berliński

Przez kilkadziesiąt powojennych lat gościli tu najwyżsi oficerowie radzieckiej armii. Przy okazji nazwali obiekt Domem Prijoma.

(c) GRZEGORZ HAWAŁEJ

Rezydencja - najpiękniejsza restauracja i hotel Legnicy - budzi podziw i zazdrość. Rozległe parkowe otoczenie, ponadstuletnie drzewa, zadbana zieleń. Wokół spokój i cisza. I te niezwykłe wnętrza: zabytkowe meble, boazerie, kasetony, żyrandole, witraże w oknach. Wpisy w księdze pamiątkowej świadczą, że urodę miejsca doceniali odwiedzający je prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Ryszard Kaczorowski. Tymczasem...

Jeszcze dziesięć lat temu najwspanialsza i największa legnicka rezydencja wybudowana w 1926 roku dla niemieckich przemysłowców (produkowali maszyny do obróbki drewna) Teichertów, była nieomal ruiną z rozszabrowanym wyposażeniem wnętrza, zerwanymi boazeriami, rozbitymi kominkami, dziurawym dachem i zarwanym stropem.

Dzisiejsi właściciele, legniccy restauratorzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament