Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W zaklętym kręgu

24 maja 2004 | Nieruchomości, budownictwo | BK
źródło: Nieznane

Mokotów Kilkadziesiąt lat walki o prawo do własnej nieruchomości

W zaklętym kręgu

O tę nieruchomość była właścicielka walczy od 56 lat

(c) BEATA KALINOWSKA

BEATA KALINOWSKA

Dom przy ul. Okolskiej 3 był przed wojną naszą własnością. Od 56 lat nie mogę odzyskać prawa do użytkowania wieczystego działki, chociaż od roku mam wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, zobowiązujący prezydenta Warszawy do załatwienia mojej sprawy do sierpnia 2003 roku - skarży się Maria Wasiutyńska.

O zwrot nieruchomości pani Maria (porucznik AK, uczestniczka powstania warszawskiego) starała się wraz z mężem Zbigniewem od ponad pół wieku. 12 października 1948 roku złożyli wniosek "o przyznanie za czynszem symbolicznym prawa własności czasowej" do terenu nieruchomości przy ul. Okolskiej 3. Do dziś nie uzyskali decyzji.

- Budynek przy Okolskiej 3 był odbudowywany przez Społeczne Przedsiębiorstwo Budowlane, w którym pracował mój mąż. Gdy wróciłam z dziećmi z wygnania, okazało się, że na Okolskiej nie ma jednak dla nas miejsca, gdyż nasze mieszkania zajmowali inni ludzie. Po latach ci lokatorzy wykupili mieszkania, będące naszą własnością - mówi Maria Wasiutyńska. - Na parterze znajdowało się nasze pięciopokojowe mieszkanie oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament